Zagadnienie 1 z 0
In Progress

Prawo o adwokaturze

Przykłady naruszeń

Lokal generował znaczne koszty i, mimo że adwokat zdawał sobie z tego sprawę, przez dłuższy czas nadal najmował ten lokal, chociaż w każdej chwili mógł go opuścić. Sytuacja ta spowodowała zaległości adwokata w składkach na ubezpieczenie OC adwokatów. Okręgowa Rada Adwokacka wysłała do adwokata wezwanie o zapłatę zaległości. Adwokat nie odpowiedział na to wezwanie – uznał, że poczeka na kolejne (egzamin w 2021 roku).

Adwokat oraz detektyw, na zasadzie wspólnoty biurowej, w tym samym gabinecie prowadzą odrębne (każdy własną) działalności gospodarcze. Adwokat – kancelarię adwokacką, a detektyw – biuro detektywistyczne. Bywa tak, że podczas przyjmowania klientów przez adwokata, obecny jest również detektyw, zaś podczas przyjmowania klientów przez detektywa, obecny bywa adwokat (egzamin w 2018 roku; stanowi to również naruszenie § 4 ust. 1, ust. 2 oraz ust. 9 Regulaminu).

W uzasadnieniu wniosku jako przyczynę prośby o zmianę terminu rozprawy, adwokat wskazał kolizję terminów czynności procesowych, która wynikła z przyjętego zlecenia udania się na czynności prowadzone przez kuratora sądowego. Po podpisaniu pisma poprosił sekretarkę o niezwłoczne złożenie tego wniosku w sądzie, aby nastąpiło to przed terminem wyznaczonej rozprawy. Sekretarka złożyła przedmiotowe pismo w biurze podawczym sądu, na 15 minut przed wyznaczoną godziną rozprawy (egzamin w 2020 roku).

Art. 4[1] kpc

Z uprawnienia przewidzianego w przepisach postępowania stronom i uczestnikom postępowania nie wolno czynić użytku niezgodnego z celem, dla którego je ustanowiono (nadużycie prawa procesowego).